The 5th Kent Women in Business Awards has shown once again, that Business Women in this county are prepared to go above and beyond what it takes to succeed.

What has amazed me after this year’s event is just how much people are willing to help and support the development of others. When you mix that with an atmosphere that amplifies this, it’s a cocktail that should be served at all events in the future. A key point made was the importance of working with a mentor and I truly believe that some new mentors were born at KWIBA 2017.

Start-up Business of the Year

Left to right: Lisa Settle, Amanda Flanders, Victoria Walker, Lisa Bishop

Winner: Amanda Flanders, Butterflies & Dreams Events
Runner-up: Victoria Walker, Continuity of Care Services Ltd
Runner-up: Lisa Bishop, Lisa Bishop Tutoring
Finalist: Mollie King, The Kent Owl Academy Ltd
Finalist: Sam Lloyd, The Wedding Owl
Finalist: Laura Ansell, TriSwim
Finalist: Jessica West, Dazzle Dolly Nails & Beauty
Finalist: Abby Baker-Calis, Nosey Dogs
Finalist: Sherry Newton, Little Pep

Home Based Business of the Year

Left to right: Jemma Fairclough-Haynes, Hilary Steel, Claire Wood, Ciara Attwell

Winner: Jemma Fairclough-Haynes,Orchard Employment Law
Runner-up: Claire Wood, Where D’ya Get That Catering
Runner-up: Ciara Attwell, My Fussy Eater
Finalist: Lesley Dean, Travel by Lesley
Finalist: Faye Chrystal, Marshmallow Heaven
Finalist: Heather McMillan, ByBlossom Wedding Stationery
Finalist: Kelli Preston, Lumiere – Beauty & Aesthetics

Women in Retail Award

Left to right: Jayne Jensen, Clara Linton, Stephanie Nicolson, Stef Atkinson & Sharon Cotton

Winner: Stephanie Nicolson,The Vintage Dove
Runner-up: Clara Linton, Craft Clara
Runner-up: Stef Atkinson & Sharon Cotton, La De Da Boutique
Finalist: Jo Jeffery, Naked and Ready Food
Finalist: Jane Mucklow, Jane Mucklow Photography

Women in PR and Marketing

Left to right: Bronwyn Williamson, Michelle Toft, Charlotte Waters & Michelle Morton , Tabitha Beasley

Winner: Michelle Toft, Coregeo Ltd
Runner-up: Michelle Morton/Charlotte Waters, Morton Waters
Runner-up: Tabitha Beasley,The Marketing Assistant
Finalist: Helen Lewis, Literally PR Ltd
Finalist: Denise Wilton, The Mylan Focus
Finalist: Liz Norton, Liz Norton Presents

Women in Recruitment Award

Left to right: Kirsteen Allen, Sarah Gilbertson, Angela on behalf of Helen Harvey

Winner: Sarah Gilbertson,Netbox Recruitment Ltd
Runner-up: Helen Harvey, Richard Harvey PR Ltd
Finalist: Sarah Green, Independent Corporate Consultant

Women in the Arts/Creative Award

Left to right: Hilary Steel, Mandy Ellen, Kaye Sedgwick-Jones, Lynne Parker

Winner: Mandy Ellen, MEPA – Mandy Ellen Performing Arts
Runner-up: Lynne Parker, Funny Women
Runner-up: Kaye Sedgwick-Jones, OhhhKaye
Finalist: Kathryn Cooper, Kathryn Cooper Jewellery
Finalist: CJ Munn, Rockabelly Lifecasts
Finalist: Caroline Bruce, Caroline Bruce Designer Dresses
Finalist: Clara Linton, Craft Clara
Finalist: Trisha Wood, Trisha Wood

Women in Hospitality Award

Left to right: Ami Culver, Jayne Jensen, Debbie Charleston

Winner: Ami Culver, Kits Coty Glamping
Runner-up: Debbie Charleston, Powder & Magazine
Finalist: Emma Warburton, Evoke Events
Finalist: Lesley Dean,Travel by Lesley

Young Entrepreneur Award (under 30)

Left to right: Susannah Schofield OBE, Kelly Culver, Molly Wright, Liz Norton on behalf of Elle Cloke

Winner: Kelly Culver, Jelly Clogs Marketing
Runner-up: Elle Cloke, We Do Social Media
Runner-up: Molly Wright, Molly Moodle Media
Finalist: Emma Warburton, Evoke Events
Finalist: Tanvi Paul, Gorj Ltd
Finalist: Sophia Mulvany, Shennong

Women in Finance Award

Left to right: Fiona Howard, Helen Walbey, Isobel Brett

Winner: Fiona Howard, Haines Watts Kent LLP
Runner-up: Isobel Brett, Bretts Business Recovery
Finalist: Amanda Davis, AD Consulting

Employer of the Year

Left to right: Allyson Cooke, Kirsteen Allen, Sue Nelson

Winner: Allyson Cooke, The Garden of England Homecare
Runner-up: Sue Nelson, Breakthrough Funding
Finalist: Victoria Stanford, Beauty at Tori’s
Finalist: Silvana Esposito, Headquarters Hairdressers

Construction Award

Left to right: Nicola Coppen, Deborah Turner

Winner: Nicola Coppen, Diligence (PM) Services Ltd
Runner-up: Sharon Field, F M Conway Ltd
Finalist: Sofia Docwra, Gloss

Rural Business of the Year

Left to right: Kerry Theobald, Amanda Cottrell OBE

Winner: Kerry Theobald, Beach Hut Café and Tea Room
Runner-up: Sandra Woodfall, My Farmers Market Ltd
Finalist: Amanda Davis, AD Consulting

Mumpreneur of the Year Award

Left to right: Angela Williams, Dr Patricia Lewis, Jane Mucklow, Karen Southon

Winner: Angela Williams, RKW Hair
Runner-up: Karen Southon, Kearsney Property Services
Runner-up: Jane Mucklow, Jane Mucklow Photography
Finalist: Clair Carter, The Chalk Spot
Finalist: Dina Melim, Biskilicious – Dina’s Biscuits
Finalist: Jane Salida, Heavenly Fitness
Finalist: Tabitha Beasley, The Marketing Assistant
Finalist: Lucy Baker, Makeup Mastery

Diversity in the Workplace Award

Left to right: Andrea Starbuck, Jo Wimble-Groves, Clare Runham, Tracy May

Winner: Jo Wimble-Groves, Active Digital
Runner-up: Clare Runham, Miss MPS Ltd
Runner-up: Tracy May, The Cleaning Fairy (Kent) Ltd

Customer Service Award

Left to right: Ami Culver, Lisa Settle, CJ Munn, Sophie Shotter

Winner: Ami Culver, Kits Coty Glamping
Runner-up: CJ Munn, Rockabelly Lifecasts
Runner-up: Sophie Shotter, Illuminate Skin Clinic
Finalist: Rebecca Sharp, Dazzle Me Daisy Do
Finalist: Dee Stringer, Swelling Matters
Finalist: Caren Williamson, Beauty at Tori’s
Finalist: Jo Wimble-Groves, Active Digital
Finalist: Katie Hawkins, Pretty Please By Katie

Women in Education Award

Left to right: Lauren Wood, Dr Patricia Lewis, Siobhan Young

Winner: Lauren Wood,Head of DT at Chislehurst & Sidcup
Grammar School
Runner-up: Siobhan Young, WellStyled
Finalist: Gemma Quinnell, Gemma Quinnell’s Health Fitness
& Dance Ltd
Finalist: Julie Davies, Julie Davies Flower Workshops

Business Woman of the Year (under 3 years)

Left to right: Sophie Shotter, Bronwyn Williamson, Tara Humphrey, Lisa Honiball

Winner: Sophie Shotter, Illuminate Skin Clinic
Runner-up: Tara Humphrey, Tara Humphrey Consulting Ltd
Runner-up: Lisa Honiball, Honey Interior Design
Finalist: Clare Runham, Miss MPS Ltd
Finalist: Aly Harrold, Aly Harrold Coaching
Finalist: Molly Wright, Molly Moodle Media
Finalist: Jenny Were, Nelson Were Designs
Finalist: Sarah Gilbertson, Netbox Recuitment Ltd

Business Woman of the Year (over 3 years)

Left to right: Susannah Schofield OBE, Sue Nelson, Sue Hainsby, Jay Lall

Winner: Sue Nelson, Breakthrough Funding
Runner-up: Sue Hainsby, Carlean Lettings
Runner-up: Jay Lall, Kent Foot & Ankle Clinic
Finalist: Tracy May,The Cleaning Fairy (Kent) Ltd
Finalist: Mandy Ellen, MEPA – Mandy Ellen Performing Arts
Finalist: Isobel Brett, Bretts Business Recovery
Finalist: Tracey Cooper, Lucia Victoria’s Interior Design
Finalist: Stephanie Nicolson, The Vintage Dove

Professional Achievement Award

Left to right: Andrea Starbuck, Jo Wimble-Groves, Karina O’Donnell, Gillian Smissen

Winner: Karina O’Donnel, Simply Ceremonies UK
Runner-up: Gillian Smissen, The Kent Wedding Stylist
Runner-up: Jo Wimble-Groves, Active Digital
Finalist: Jessica West, Dazzle Dolly Nails & Beauty
Finalist: Jay Lall, Kent Foot & Ankle Clinic
Finalist: Gemma Quinnell, Gemma Quinnell’s Health Fitness
& Dance Ltd
Finalist: CJ Munn, Rockabelly Lifecasts
Finalist: Tracey Cooper, Lucia Victoria’s Interior Design
Finalist: Helen Ross, HRP Equestrian

Company Director Award

Left to right: Isobel Brett, Helen Walbey

Winner: Isobel Brett, Bretts Business Recovery
Runner-up: Silvana Esposito, Headquarters Hairdressers
Finalist: Allyson Cooke, The Garden of England Homecare

Entrepreneur of the Year

Left to right: Helenor Rogers, Amanda Cottrell OBE, Helen Ross

Winner: Helenor Rogers, Troofoods Ltd
Runner-up: Helen Ross, HRP Equestrian
Runner-up: Jo Jeffery, Naked and Ready Food
Finalist: Mandy Ellen, MEPA – Mandy Ellen Performing Arts
Finalist: Sarah-Anne Lucas, Birdonabike
Finalist: Sofia Docwra, Gloss
Finalist: Caroline Bruce, Caroline Bruce Designer Dresses
Finalist: Sophie Shotter, Illuminate Skin Clinic

Women’s Champion Award

Left to right: Sarah-Anne Lucas, Lynne Parker, Hilary Steel, Amanda Holges, Caroline Love & Deb Mulvany

Winner: Sarah-Anne Lucas, Birdonabike
Runner-up: Metis Women
Runner-up: Lynne Parker, Funny Women
Finalist: Aly Harrold, Aly Harrold Coaching
Finalist: Nicola Coppen, Diligence (PM) Services Ltd
Finalist: Emma Cox, Cox Consultancy
Finalist: Siobhan Young, WellStyled
Finalist: Jo Wimble-Groves, Active Digital

Inspired Achievement Award Award

Left to right: Hilary Steel, Laura Ansell, Aly Harrold, Helen Lewis

Winner: Laura Ansell,TriSwim
Runner-up: Aly Harrold, Aly Harrold Coaching
Runner-up: Helen Lewis, Literally PR Ltd

Photos of the event courtesy of Schumann Photography and available at schumannphotography.co.uk